Dar Fundacji WOŚP PDF Drukuj
Czwartek, 02 Luty 2012 01:00

Inkubator ? urządzenie, za pomocą którego stwarza się kontrolowane warunki zewnętrzne w celu podtrzymania procesów życiowych. Zadaniem inkubatora jest wytworzenie mikroklimatu o odpowiedniej temperaturze, wilgotności i składzie.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy najczęściej kojarzy się ze styczniową zbiórką pieniędzy zwaną Finałem WOŚP. Każdego roku, nie zważając na śniegi i mrozy, na ulice wychodzą tysiące wolontariuszy, by zbierać pieniądze na konkretny medyczny cel. Od 20 lat miliony Polaków wspierają Fundację WOŚP. W tym roku pieniądze zebrane podczas ?wielkiego grania? zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu dla oddziałów neonatologicznych.

W styczniu Oddział Neonatologiczny Szpitala Powiatowego w Wołominie otrzymał od Fundacji WOŚP inkubator. Chociaż Oddział jest wyposażony w kilka inkubatorów, to urządzenie przekazane przez Fundację WOŚP przyjęto z ogromną radością. Zdaniem dr Elżbiety Kołodziejczak, ordynator Oddziału Neonatologicznego, nowy inkubator wyróżnia się bardzo wysokim standardem. Wszystkie niezbędne czynności można wykonywać bez wyjmowania maleńkiego pacjenta z inkubatora, a tym samym bez odłączania od respiratora. Ponadto, urządzenie cały czas pokazuje zawartość tlenu, a o tym, jak ważny jest pomiar tlenu świadczy, że nadmiar tego pierwiastka może spowodować ciężkie powikłania, wśród nich retinopatię, dysplazję oskrzelowopłucną czy powikłania centralnego układu nerwowego

Dar Fundacji WOŚP ? inkubator o wartości około 100 tysięcy złotych stanowi wyposażenie nowo powstałej sali intensywnej terapii i nadzoru nad noworodkiem oraz wcześniakiem wymagającym
wspomagania oddechu i monitorowania podstawowych funkcji życiowych. Nowocześnie wyposażona sala powstała w ramach modernizacji Oddziału i jest jednym z warunków niezbędnych do uzyskania drugiego poziomu referencyjnego Oddziałów: Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologicznego. Wyższy poziom referencyjny umożliwi przyjmowanie porodów niestandardowych ? obecnie Oddział Ginekologiczno-Położniczy wołomińskiego Szpitala zapewnia opiekę matce i dziecku z porodu fizjologicznego tzn. zdrowa matka i zdrowe dziecko. Tymczasem porody przedwczesne i ciąże mnogie nie należą do rzadkości, dlatego podwyższenie poziomu referencyjności jest odpowiedzią na potrzeby pacjentek z terenu naszego powiatu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podwyższenie poziomu referencji to także zwiększenie kontraktu z NFZ.

Zmodernizowany Oddział Neonatologiczny wymaga nowoczesnego wyposażenia, brakuje jeszcze m.in. monitorów, pulsoksymetrów, pomp infuzyjnych.
- Mam nadzieję, że współpraca z Fundacją WOŚP będzie się rozwijała z korzyścią dla naszych
pacjentów ? podsumował Robert Mazur, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie. - Dziękując za inkubator liczę na to, że również przy rozliczaniu tegorocznego Finału, Fundacja będzie o nas pamiętała.
Otwarcie Oddziału Neonatologicznego po modernizacji planowane jest w lutym.
A.B.