5 maja - Światowy Dzień Promocji Higieny Rąk PDF Drukuj Email
Piątek, 06 Maj 2016 12:44

Światowy Dzień Promocji Higieny Rąk nad którym patronat sprawuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stał się już stałym elementem kalendarza działań promocyjno-edukacyjnych w naszym szpitalu.
W tym roku Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych przypomniał nam o tym dniu akcją plakatową, zachęcającą do dezynfekcji rąk wszystkich, którzy uczestniczą w opiece nad pacjentem. Zorganizowane zostały również szkolenia dla przedstawicieli personelu medycznego szpitala, w których łącznie wzięło udział prawie 80 osób. W trakcie spotkań prowadzący przypomnieli zgromadzonym wszystkie ważne kwestie dotyczące tematu higieny rąk oraz udzielali odpowiedzi na pytania.
Prekursorem procedury dotyczącej higieny rąk był w XIX wieku lekarz wiedeńskiego szpitala - Ignacy Filip Semmelweis. Natomiast wiek XX docenił jej znaczenie i uznane w  świecie instytucje zaczęły ją propagować i wydawać  zalecenia dotyczące higieny rąk. Wiek XXI  niesie coraz większe zagrożenia epidemiczne, a co za tym idzie - nad procedurą higieny rąk pochyla się nawet Światowa Organizacja Zdrowia, która uważa ją za tani i skuteczny środek w walce z zakażeniami.
Higiena rąk jest procedurą, którą powinien opanować i poprawnie wykonywać  każdy pracownik opieki zdrowotnej. Jest ona obowiązkiem, a nie kwestią wyboru. Dbałość o kwestie higieny rąk jest oznaką  profesjonalizmu, kompetencji i szacunku do pacjentów.