Rodzimy bez bólu, a nawet z uśmiechem PDF Drukuj
Czwartek, 02 Luty 2012 18:47

Już wkrótce w Szpitalu Powiatowym w Wołominie...

Rodzimy bez bólu, a nawet z uśmiechem
Podtlenek azotu zwany gazem rozweselającym to jedna z popularniejszych i bezpieczniejszych metod łagodzenia bólu porodowego. Znieczula, podnosi nastrój i zapewnia komfort podczas porodu. Podtlenek azotu N2O zwany gazem rozweselającym, to bezbarwny i bezwonny gaz przechowywany pod ciśnieniem w stalowych butlach. Jest przeznaczony do leczenia krótkotrwałego bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, w sytuacjach, gdy oczekiwany jest szybki początek i równie szybkie ustąpienie działania przeciwbólowego. Podtlenek azotu od lat jest jednym z popularniejszych środków łagodzących bóle, ma zastosowanie przy krótkotrwałych, bolesnych zabiegach, m.in. przy oczyszczaniu i opatrywaniu ran, nastawianiu złamań czy zwichnięć, przy zakładaniu szwów i zabiegach naczyniowych, a nawet kolonoskopii czy zabiegach radiologicznych. Podtlenek azotu znalazł również swoje zastosowanie jako środek łagodzący bóle porodowe.

Dostarczany ze specjalnie zaprojektowanych aparatów, umożliwia kobietom samodzielne łagodzenie bólu. Jest to jedna z bezpieczniejszych metod łagodzenia bólu porodowego, akceptowana ze względu na liczne zalety, m.in.:
- łatwość zastosowania
- szybki początek działania, w ciągu 2-3 minut od rozpoczęcia podawania środka
- równie szybkie ustąpienie działania, w ciągu kilku minut po zakończeniu inhalacji
- pacjentka jest cały czas świadoma i przytomna, może współpracować i reagować na polecenia personelu medycznego
- podawanie podtlenku azotu można dawkować i dostosować do zmiennych progów bólowych. Ryzyko przedawkowania środka jest minimalne.
Sposób stosowania - najprostszy z możliwych:
Podtlenek azotu może być stosowany od pierwszej fazy porodu, aż do szczęśliwego zakończenia. Podawanie następuje poprzez inhalację przez maskę twarzową (trzymaną wokół ust i nosa) i jest regulowane oddechem pacjenta. Tworzy się wówczas tak zwany ,,zawór na żądanie", gaz wydostaje się z urządzenia i jest dostarczany przez drogi oddechowe, a wchłanianie zachodzi w płucach. Podawanie środka należy rozpocząć krótko przed pożądanym działaniem przeciwbólowym. Efekt pojawia się już po 4-5 wdechach i osiąga maksimum w ciągu 2-3 minut. Podawanie należy kontynuować tak długo, jak długo wymagany jest efekt przeciwbólowy. Po zaprzestaniu inhalacji działanie ustąpi szybko, w ciągu kilku minut Uwaga! Podtlenek azotu może być stosowany tylko przez personel medyczny. Wybór należy do pacjentki. W celu zmniejszenia doznań bólowych od dawna stosowano różne sposoby, zarówno bez udziału środków leczniczych (metody relaksacyjne), jak i przy wykorzystaniu różnych leków.
Metody naturalne:
- poród w ciepłej wodzie, woda zmniejsza napięcie mięśni i relaksuje. Zanurzenie w wannie zwiększa produkcję endorfin - naturalnych hormonów przeciwbólowych zwanych hormonami szczęścia;
- masaż, ciepły dotyk. Delikatne uciski na brzuch czy plecy działają na podskórne zakończenia nerwów, rozluźniają i rozgrzewają napięte mięśnie;
- ruch: np. chodzenie lub korzystanie z worka sako.
Metody farmakologiczne:
- domięśniowe lub dożylne podawanie leków przeciwskurczowych, przeciwbólowych;
- znieczulenie zewnątrzoponowe - metoda uśmierzania bólu porodowego polegająca na wprowadzeniu cewnika w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Znieczulenie zewnątrzoponowe nie znosi bólu całkowicie, za to powoduje jego znacznie zmniejszenie. W Szpitalu Powiatowym w Wołominie proponujemy zastosowanie gazu rozweselającego, który nie tylko znieczula, ale także znacznie podnosi nastrój. Jest to bardzo popularna i bezpieczna metoda łagodzenia bólu. Ból porodowy jest zjawiskiem fizjologicznym. Jednak dzięki odpowiednim działaniom można go zminimalizować tak, aby kobieta miała większy komfort i mogła w pełni cieszyć się z narodzin dziecka. Dzisiejsza medycyna daje kobietom możliwość urodzenia zdrowego dziecka bez związanych z tym uciążliwości. A skoro mamy taką możliwość, to może warto z niej skorzystać?
Jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie, Droga Pacjentko, Przyszła Mamo.
A.B.

 

Ładowanie systemu rejestracji internetowej
loading
Proszę czekać