Razem można więcej PDF Drukuj
Środa, 29 Luty 2012 16:09

W lutym dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie Robert Mazur uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez Związek Pracodawców Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych.

Na konferencji poruszano takie zagadnienia, jak m.in.: efektywne zarządzanie projektami informatycznymi w służbie zdrowia; nowości w diagnostyce obrazowej; ubezpieczenie szpitali w aspekcie najnowszych zmian w prawie obowiązujących od 1 stycznia 2012 r., czy ustawa o działalności leczniczej w praktyce. Gościem obrad był Michał Borkowski - dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Związek Pracodawców Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych stanowi reprezentację wszystkich (ponad 30), szpitali powiatowych na Mazowszu. Przewodniczącą Związku jest Cecylia Domżała, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wyszkowie. Podczas kolejnych spotkań, które przypadają raz na kwartał, dyrektorzy szpitali omawiają najważniejsze sprawy dotyczące funkcjonowania placówek medycznych. Podczas ostatniej konferencji problemem, którym byli zainteresowani wszyscy uczestnicy, była bez wątpienia konieczność wykupienia dodatkowej polisy od zdarzeń medycznych. Obowiązująca ustawa obliguje szpitale do posiadania takiej polisy, aczkolwiek aktualnie ma ją zaledwie trzydzieści z prawie dwustu funkcjonujących na Mazowszu szpitali (nie tylko powiatowych, ale także miejskich, czy wojewódzkich). Powodem tak niewielkiego zainteresowania dodatkowymi polisami nie jest niechęć do ubezpieczenia, ale ogromne koszty, które wynoszą od 300 do 700 tysięcy złotych. Mało która placówka medyczna może pozwolić sobie na taki wydatek, a konsekwencje braku polisy są dotkliwe, mianowicie wojewoda może wykreślić szpital nie posiadający polisy z rejestru placówek medycznych. Dlatego przedstawiciele ZPMPSP spotkali się z ministrem Zdrowia, by przedstawić swoje racje i zastrzeżenia wobec nowych wymogów. W następstwie, minister Zdrowia zwrócił się do wojewodów, by nie stosowali konsekwencji wobec szpitali nie posiadających jeszcze takiego ubezpieczenia.

- Siłą Związku jest to, że potrafi wypracować wspólne stanowisko oraz podejmować konkretne działania istotne dla funkcjonowania szpitali powiatowych. - powiedział dyr. Robert Mazur, dodając, że organizowane przez Związek konferencje mają duże znaczenie zarówno ze względu na wartości merytoryczne (na każdej konferencji obecni są goście z Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, lub jak ostatnio, z Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego), jak również ze względu na możliwość wymiany poglądów i doświadczeń między dyrektorami szpitali powiatowych.

A.B.